Nowoczesny kompleks laboratoriów badawczych EMC-LabNet oficjalnie otwarty

Nowoczesny kompleks laboratoriów badawczych EMC-LabNet oficjalnie otwarty

OBR CTM S.A. świętował dnia 13.10.2022r. włączenie w szeregi swoich laboratoriów badawczych nowego kompleksu do badań kompatybilności elektromagnetycznej (EMC).
W wydarzeniu udział wzięli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa, Członek Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Jakub Roszkowski, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz Prezydent Miasta Gdynia Wojciech Szczurek. Na uroczystość przybyli zaszczytni goście ze świata wojska, nauki i biznesu, aby razem z nami świętować otwarcie kompleksu badawczego, a jednocześnie 40 urodziny OBR CTM S.A.
Spotkanie to miało również wymiar symboliczny, jako że kompleks umożliwi integrację i współpracę tych właśnie sektorów.

 

Przed przecięciem wstęgi Minister Ociepa zwrócił się do zebranych słowami:
„Chcielibyśmy, żeby takich przykładów jak OBR CTM było w Polsce jak najwięcej. Gdzie spotykają się ludzie pełni pasji, a jednocześnie na światowym poziomie: jeżeli mówimy o wiedzy, o umiejętnościach i o profesjonalizmie. Tego potrzebujemy w polskiej armii, w polskiej administracji, nauce, przemyśle i społeczeństwie… Jesteśmy tutaj ze względu na rosnące znaczenie Bałtyku… Wyzwanie będzie rosnące, ze względu na agresywną postawę Rosji. Ze względu na to, w jakim miejscu na świecie polityki i dyplomacji postawiła się Rosja., Ze względu na to jakie decyzje wzbudziła w naszych partnerach: Szwedach i Finach. Kwestia Bałtyku będzie jednym z największych wyzwań dla całego NATO.”

 

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa,  Członek Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Jakub Roszkowski oraz Prezes Zarządu OBR CTM S.A. Marcin Wiśniewski.

 

„Te wyzwania, które są przed nami, to nowa seria okrętów typu Kormoran II. W tym roku oddaliśmy do użytku „Albatrosa”. Jesteśmy w trakcie prac zdawczo-odbiorczych okrętu „Mewa”. A w przyszłym roku wspólnie z konsorcjum rozpocznie się budowa kolejnych trzech Kormoranów. Dodatkowo CTM jest zaangażowany w „Wisłę”, „Narew”, „Pilicę”. Działamy też w przestrzeni europejskiej i nasz tegoroczny jubileusz to bardzo ważne wydarzenie podsumowujące czterdziestoletni dorobek”.
Marcin Wiśniewski – Prezes Zarządu OBR CTM S.A.

 

„Jestem przekonany, że ta inwestycja wpłynie nie tylko pozytywnie na rozwój całej grupy kapitałowej, ale będzie takim asumptem, drogowskazem, jak należy tego typu inwestycje realizować. Z korzyścią dla spółek, które będą je realizowały. Z korzyścią dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także dla Rzeczypospolitej.”
Jakub Roszkowski – członek Zarządu PGZ S.A.

 

Ceremonia odbyła się w unikatowej wymiarowo komorze bezodbiciowej SAC 10 umożliwiającej szeroki zakres badań EMC dużych obiektów o masie do 5 ton. Komora posiada funkcjonalność odprowadzania gazów oraz ich detekcji. Wnętrze przygotowane jest do badań samochodów, które w czasie testów mogą mieć uruchomione silniki. Zabezpieczono również specjalny zbiornik na wodę, który pozwoli na prowadzenie testów EMC na urządzeniach zanurzonych. Tym samym OBR CTM S.A. w sposób znaczący zwiększył swój potencjał badawczy i otworzył się na nowe wyzwania przyszłości.

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji video z wydarzenia: https://defence24.pl/przemysl/nowe-laboratorium-obr-ctm-ociepa-lider-aktywnosci-naukowej-i-przemyslowej-defence24-tv

 

Kompleks laboratoryjny OBR CTM S.A. jest przygotowany zarówno do testowania sprzętu wojskowego (armaty okrętowe, silniki, pojazdy) jak i komercyjnego (telewizory, pralki, lodówki, komputery). Co ważne, oferta obejmuje przeprowadzenie pełnego zestawu testów wymaganych przez obowiązujące normy. Istotnym atutem jest fakt, że badania można przeprowadzać przez cały rok, a dzięki zwiększonej liczbie stanowisk badawczych czas realizacji zamówień jest znacznie krótszy. Ponadto laboratoria OBR CTM S.A. doposażone są w nowoczesne stanowiska do testów środowiskowych, dzięki którym możliwe jest zapewnienie kompleksowych usług badawczych.

 

EMC – LabNet jest wspólnym przedsięwzięciem jednostek naukowo-badawczych i wyższych uczelni działających w różnych regionach Polski, które posiadają znaczącą infrastrukturę badawczą oraz największy potencjał naukowy i doświadczenie w badaniach z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), w tym własności urządzeń, systemów i instalacji: wojskowych, lotniczych, morskich, telekomunikacyjnych, teleinformatycznych, elektroenergetycznych, powszechnego użytku, a także z zakresu ochrony przed zjawiskami elektromagnetycznymi i ulotem informacji poprzez emisję zaburzeń elektromagnetycznych. Inwestycja współfinansowana jest przez Polski Fundusz Rozwoju. Koszt całego projektu opiewa na kwotę 61 111 888,99 zł przy dofinansowaniu 40 000 000 złotych z Funduszy Unijnych.

 

Skład konsorcjum:

Politechnika Wrocławska (PWr) – koordynator

OBR Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM)

Politechnika Białostocka (PB)

Politechnika Rzeszowska (PRz)

Wojskowa Akademia Techniczna (WAT)

 

Konsorcjum przygotowało i złożyło projekt w ramach aktualizacji Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej PMDiB (obecnie Strategiczna Infrastruktura Badawcza SIB).

 

Informacja o plikach Cookies

Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności